cover

در قرنطینه کرونا با کودک خود چگونه رفتار کنیم؟ (بخش سوم)

درک کردن وضعی که برجهان حاکم است همچنان کار ساده‌ای نیست. حدود نه ماه از اعلام وضعیت قرنطینه و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به خاطر شیوع بیماری کرونا می‌گذرد و ما همچنان ناباورانه منتظر پایان این دوره عجیب هستیم. همچنان هنگام خارج شدن از خانه فراموش می‌کنیم ماسک بزنیم و گاهی برمی‌گردیم تا ماسکمان را برداریم؛ همچنان بعضی اوقات هنگام تماس دستانمان با سطوح مختلف فراموش می‌کنیم آن‌ها را ضدعفونی کنیم و چند دقیقه بعد با ترس و دلهره این کار را می‌کنیم؛ همچنان نمی‌توانیم بپذیریم که اماکن عمومی پرتردد قبل، حالا خلوت شده است. اگر درک و باور این شرایط برای بزرگسالان تا این حد می‌تواند دشوار باشد چگونه به کودکانمان این شرایط را توضیح دهیم؟ اگر تحمل این وضع و خانه‌نشینی‌های طولانی ما را کلافه کرده است به این فکر کنید که در ذهن کودکانمان که دیگر نمی‌توانند هم‌بازی‌ها و هم‌کلاسی‌هایشان ببینند چه می‌گذرد و این انزوا چه تأثیر مخربی در روحیه آنان خواهد داشت؟ شاکله شخصیتی فرزندانمان در کودکی شکل می‌گیرد و باید حواسمان به مسائل روحی و روانی‌شان باشد. نباید بگذاریم این خانه‌نشینی و انزوا تأثیرات مخرب و زیان‌آورش را به فرزندانمان وارد کند. وظایف پدر و مادر تنها در مراقبت فیزیکی از فرزندان خلاصه نمی‌شود؛ ما به عنوان پدر یا مادر باید هرآنچه در توان داریم برای مراقبت از کودکانمان به کار گیریم و برای سلامتی روحی‌شان تلاش کنیم. در این مطلب چند راهکار برای تقویت روحیه کودکان و جلوگیری از افسردگی روحی آنان بیان خواهیم کرد. نمی‌توان این راهکارها را روش درمانی قطعی دانست اما روانشناسان کودک و رفتارشناسان و متخصصان در نه ماه اخیر با برگزاری جلسات و مناظره‌های مجازی این راهکارها را سازنده دانسته و به پدرها و مادرها پیشنهاد کرده‌اند.

به حرف‌های کودکانتان گوش دهید

کودکانمان حالا بیشتر از هر وقت دیگری به یک شنونده نیاز دارند. همواره به خاطر مشغله‌ها و درگیری‌های کاری‌مان کمتر فرصت می‌کنیم تا پای صحبت کودکانمان بنشینیم و آن‌ها هم دوستانشان را جایگزین ما می‌کنند و با آن‌ها صحبت می‌کنند. حالا وضعیت عجیب جهان دوستان فرزندانمان را از آن‌ها گرفته است؛ دوست فرزندانمان باشیم و برایشان نقش گوشی شنوا را بازی کنیم. هرچند حرف‌ها برایمان کم‌اهمیت جلوه کند نباید بگذاریم که آن‌ها تصور کنند کسی به خواسته‌ها، علایق و دغدغه‌هایشان اهمیت نمی‌دهد. این کار فقط برای آرامش روحی فرزندانمان نیست، ما هم نیاز داریم تا مدتی هرچند کوتاه، حتی برای چند دقیقه به معضلاتمان فکر نکنیم، از دنیای بزرگسالی‌مان دور شویم و به دنیای زیبا و کودکانه فرزندانمان نزدیک.

2

​پیراهن پسرانه کد 20119-WH​ سفید ناوالس

​پیراهن پسرانه کد ۲۰۱۱۹-WH​ سفید ناوالس

با کودکانتان صادق باشید

کودکان بسیار باهوش هستند؛ اگر تا کنون اینگونه رفتار نمی‌کرده‌اید آن‌ها متوجه این تغییر رفتار در شما خواهند شد و در این باره با خود فکر خواهند کرد. با آن‌ها صادق باشید و درباره شرایط و مشکلاتتان با آن‌ها حرف بزنید. نیاز نیست چیزی را از آن‌ها پنهان کنید، آن‌ها مانند یک بزرگسال این بحران جهانی را درک خواهند کرد و پا به پای شما برای حل مشکلات قدم برخواهند داشت.

1

بسته 2 عددی زیرپوش دخترانه نخی یقه گرد سفید Zippy

بسته ۲ عددی زیرپوش دخترانه نخی یقه گرد سفید Zippy

در کنار کودکانتان ورزش کنید

خانه‌نشینی طولانی‌مدت و کم‌تحرکی زیاد در کودکان باعث زمینه‌سازی بیماری‌هایی خاص در آینده خواهد شد؛ البته این فقط مخصوص کودکان نیست و کم‌تحرکی برای ما بزرگسالان نیز خطرآفرین است. هم ما به ورزش کردن نیاز داریم و هم فرزندانمان؛ اماکن ورزشی در دوران کرونا تعطیل شده است اما در خانه که می‌توانیم ورزش کنیم! سلامت فیزیکی و روحی رابطه‌ای تنگاتنگ و جدانشدنی دارد، برای آنکه روحیه فرزندانمان را در دوران قرنطینه شاداب نگه داریم می‌توانیم دست کم چند دقیقه در روز در کنار آن‌ها ورزش کنیم و این کار را به عملی روزمره تبدیل کنیم.

3

میل شنا پایه مخروطی تن زیب

میل شنا پایه مخروطی تن زیب

به علایق کودکانتان توجه کنید

هرکدام از فرزندان ما در زمینه‌ای فعال‌تر هستند و یا موضوعی خاص برایشان جذاب‌تر است. برخی نقاشی کردن، برخی دیگر کارتون تماشا کردن و برخی بازی‌های کامپیوتری را دوست می‌دارند. می‌توانیم خود را شایق آشنایی با علایق فرزندانمان نشان دهیم و نقش دوست آن‌ها را بازی کنیم. اگر بازی مورد علاقه او را بلد نیستیم، از او بخواهیم به ما آموزش دهد. مطمئن باشید که این کار را با صبر، حوصله و علاقه انجام خواهد داد و بعد از آن می‌توانیم در کنار آن‌ها در همان بازی رقابت کنیم و از زمانی که کنار فرزندانمان سپری می‌کنیم لذت ببریم.

4

​ماژیک 8 رنگ وایت برد مدل FBM-P8

​ماژیک ۸ رنگ وایت برد مدل FBM-P8

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>