cover

از سبک پانک چه می‌دانید؟

سبک پانک در جنگ جهانی دوم به وجود آمد و عده زیادی ویوین وست وود را به عنوان بنیان‌گذار این سبک می‌‍شناسند. این سبک یکی از آوانگاردترین سبک‌هاست که در میان جوانان طرفداران زیادی دارد و در موسیقی نیز (خصوصا موسیقی راک) ریشه دارد. در دورانی که سبک پانک در روزهای اوج خود بود موسیقی پانک راک نیز دوران اوج خود را تجربه می‌کرد.

این جریان در مقابل دنیای پر زرق و برق و مادی قرار داشت و آرمان‌های آن تفکر آزاد، فردیت، جامعه فارغ از استبداد و طغیان و سرکشی است. در دهه ۱۹۸۰ میلادی کم کم این سبد روندی ضد مد به خود گرفت. این سبک گران قیمت و تجملاتی نیست و ممکن است آشفته یا حتی ژولیده به نظر برسد.

02

مهم‌ترین مشخصه‌های استایل پانک این است که با مصرف گرایی میانه‌ای ندارد و پیروان این سبک علاقه‌مند هستند تا لوازم مورد نیاز خود را خودشان بسازند. ما لباس‌های کهنه و قدیمی، تکه‌دوزی و چاپ و وصله را در استایل‌های پانک به وفور مشاهده می‌کنیم. ویوین وست وود، بنیان‌گذار این سبک طراحی‌های خود را از موتور سواران و قشرخاصی از جامعه که به لباس‌های مدرن توجهی نداشتند الهام می‌گرفت. بعضی از لباس‌های طراحی ویوین از لباس‌های قرن ۱۷ و ۱۸ الهام گرفته شده است.

01

نکته جالب توجه این مسئله است که هرچند این طراحی‌ها با مد و دنیای پر زرق و برق سلطنتی در تضاد هستند اما با این حال این راه و روش ویوین را به سمت و سوی جلو برد که در سال ۱۹۹۲ نشان افسر رتبه امپراتوری بریتانیا را از دستان ملکه دریافت کند.

وست وود یکی از افرادی است که به روح و ایدئولوژی این سبک پایبند مانده و با وجود شهرت و ثروت فراوانش هنوز هم در آپارتمانی در جتوب لندن زندگی می‌کند و با دوچرخه در محل کارش حاضر می‌شود.

1 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>