cover

قدیمی‌ترین بازی‌ فکری کدام بازی‌ بود؟

کدام بازی را سراغ دارید که ظرفیت آن را داشته باشد که هشت نفر را دور هم جمع کند و بدون فعالیت بدنی دشوار ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم کند؟ چند ساعت می‌توانید فیفا بازی کنید؟ یا چند نفر می‌توانند با هم پلی‌استیشن بازی کنند؟ چه مدت می‌توانید در زمین فوتبال بدوید؟ می‌توانیم با قاطعیت نسبی بگوییم با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها هیچ بازی نمی‌تواند سرگرم‌کننده‌تر از بازی فکری باشد. جالب است بدانید ابداع بازی فکری مربوط به ماقبل تاریخ است؛ یعنی ما پیش از آنکه خط را اختراع کنیم بازی‌های فکری طراحی می‌کردیم! اولین بازی که توسط بشر اختراع شد «تاس» بود. اولین تاس‌ها در گورستان ۵۰۰۰ ساله بسور هویاک در جنوب شرق ترکیه پیدا شده است. قدیمی‌ترین بازی‌های فکری را با هم مرور می‌کنیم.

001

سِنِت، ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد

قدیمی‌ترین بازی فکری طراحی شده به شکل امروزی بازی سِنِت است که مربوط به یونان باستان است. سنت یک بازی دو نفره است که شامل صفحه‌ای مستطیل‌شکل و چند مهره است اما کسی نمی‌داند که  هدف بازی چه بوده و چگونه آن را بازی می‌کرده‌اند. روش‌هایی که تا کنون ارائه شده تنها حدس‌های دانشمندان درباره این بازی است.

002

بازی فکری الیسو مدل سوپر دوز کد 043

بازی فکری الیسو مدل سوپر دوز کد ۰۴۳

چِکِرز، ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد

این بازی فکری را تقریبا همه ما بلدیم و همچنان بازی می‌کنیم؛ بازی دو نفره‌ای که قدمتی حدود ۵۰۰۰ ساله دارد و شمال صفحه‌ای شطرنجی و ۲۴ مهره دو رنگ است. چکرز ابتدا در مناطق جنوبی بین‌النهرین، عراق کنونی، بازی می‌شده است.

003

بازی فکری مدل جنگا ویس توی

بازی فکری مدل جنگا ویس توی

تخته نرد، ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد

تخته نرد یک بازی فکری اصیل ایرانی است که برخلاف تصور، قدمت آن از شطرنج بیشتر است. اولین تخته‌نرد در شهر سوخته در نزدیکی رامشار امروزی کشف شد. صفحه‌ای شامل ۳۰ مهره دو رنگ و دو تاس که همچنان یکی از سرگرمی‌های اصلی ما ایرانی‌ها در شب‌نشینی‌های خانوادگی است.

004

بازی فکری Monopoly Junior هاسبرو

بازی فکری Monopoly Junior هاسبرو

مِهِن، ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد

مِهِن را می‌توان اولین بازی فکری مناسب برای جمع‌های بیش از دو نفر دانست. این بازی هم به یونان باستان مربوط می‌شود و شامل صفحه‌ای شبیه ماری در خود پیچ‌خورده و چند مهره است. دانشمندان هنوز روش دقیق این بازی را نمی‌دانند اما درباره چندنفره بودن آن اطمینان دارند.

005

بازی فکری مدل ماز

بازی فکری مدل ماز

بازی سلطنتی أور، ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد

أور شهری در بین‌النهرین بود و این بازی فکری همانطور که از نامش پیداست مربوط به همان منطقه است. این بازی فکری دو نفره را می‌توان منبع الهام تمام بازی‌های فکری استراتژیک امروزی دانست که شامل صفحه‌ای دارای ۲۰ مربع و پنج مهره برای هر بازیکن است. برای فهمیدن روش بازی می‌توانید در وبسایت موزه بریتانیا، آنلاین أور بازی کنید.

006

بازی فکری مدل منچ کد 040

بازی فکری مدل منچ کد ۰۴۰

گو، ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد

این بازی فکری چینی پس از گذشت حدود ۴۰۰۰ سال همچنان در چین و دیگر نقاط جهان طرفداران زیادی دارد و بازی می‌شود. تاریخ‌نویسان نوشته‌اند که این بازی دو نفره را امپراطور «یاو» برای سرگرم کردن پسرش و یاد دادن نظم و دیسیپلین به او و تمرین تمرکز طراحی کرده است.

007

بازی فکری تحریران گیمز مدل منچ​

بازی فکری تحریران گیمز مدل منچ​

شطرنج، ۶۰۰ سال پیش از میلاد

این بازی فکری دو نفره که امروزه به عنوان ورزش از آن یاد می‌شود را همه می‌شناسیم و نیاز به توضیح ندارد؛ احتمالا هم داستان ابداع آن در هند را شنیده‌اید اما تاریخ‌شناسان همچنان در این مورد توافق نظر ندارند و برخی شطرنج را یک بازی اصالتا چینی می‌دانند. در هند این بازی را با نام «چاتورانگا» می‌شناسند.

8

​شطرنج مدل F26 رجال

​شطرنج مدل F26 رجال

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>