cover

استایل کژوال چیست؟ (بخش اول)

کژوال اصطلاحی غربی است که مفاهیم راحتی، آسودگی، وابستگی به موقعیت و اختیار را در خود جای می‌دهد. استایل کژوال در دهه شصت میلادی و همراه با گستردگی فرهنگ جهانی رایج شد و به عنوان نمودی برای مفهوم آزادی شناخته شد. این استایل رفته‌رفته در مقابل استایل رسمی قرار گرفت و هم‌خانواده واژه «غیر رسمی» شد اما در واقع این دو واژه دارای مفاهیم متفاوتی هستند. استایل غیر رسمی هم مانند استایل رسمی شامل کت و شلوار می‌شود اما در نحوه استفاده از آن‌ها تفاوت ایجاد می‌کند، برای مثال کت، شلوار و کراوات استایل رسمی محسوب می‌شود و اگر کراوات را از همین استایل حذف کنیم در مفهوم غربی آن این یک استایل غیر رسمی است. اما استایل کژوال از هر دو این‌ها متفاوت است؛ کژوال به هر نوع پوششی که تا زمانی برای موقعیت‌های رسمی کاملا نامناسب و غیر عرف بوده است اشاره می‌کند. در این مطلب برخی از عناصر تشکیل‌دهنده استایل کژوال را شرح می‌دهیم.

شلوار جین

جین با توجه به پیشینه تاریخی که دارد می‌تواند یک مشخصه تمام عیار برای استایل کژوال باشد. از اوایل دهه پنجاه میلادی شلوارهای جین به عنوان شلوارهایی مقاوم برای قشر کارگر تولید شد و پس از آن به عنوان نمادی اعتراضی در جنبش‌های کارگری از آن استفاده شد. جین شاید تنها مؤلفه‌ای است که در کنار هیچ لباسی استایل رسمی به خود نخواهد گرفت.

1

​شلوار زنانه جین کشی چسبان آبی رویال جین

​شلوار زنانه جین کشی چسبان آبی رویال جین

تی‌شرت

تی‌شرت‌ جزء ضروری کمد لباس هر مرد و زنی است. در خانه که با پیراهن، شومیز، کت یا شلوار نمی‌گردید؟ اما همین تی‌شرت‌ها از دهه شصت میلادی دیگر تنها مخصوص خانه نبود بلکه یکی از عناصر شکل‌دهی استایل کژوال شد و تا امروز نیز همین روند ادامه داشته است. شاید نوع تی‌شرتی که می‌پوشیم در خانه و بیرون از خانه کمی متفاوت باشد اما تغییری در ماهیت آن ایجاد نشده است.

2

​تی شرت مردانه یقه گرد نخی سفید ManTen

​تی شرت مردانه یقه گرد نخی سفید ManTen

پولوشرت

پولوشرت‌ مشخصه‌ای مدرن برای استایل کژوال است. درواقع پولوشرت در پوشش کژوال تعادل ایجاد می‌کند و آن را تلطیف می‌کند. شاید بتوان پولوشرت‌ها را مؤلفه‌های امروزی استایل غیر رسمی خواند که با ترکیب تی‌شرت و یقه‌های پیراهن و شومیز، القاگر استایلی ترکیبی شده است.

3

​پولوشرت زنانه نخی سفید JPA

​پولوشرت زنانه نخی سفید JPA

پیراهن و شومیز

بله! پیراهن و شومیز هم می‌تواند در استایل کژوال به کار گرفته شود. هرچند پیراهن اصالتا متعلق به استایل رسمی است اما هم‌نشینی آن در کنار عناصر غیر رسمی می‌تواند استایلی کژوال خلق کند. آن‌ها را در کنار شلوار جین تصور کنید؛ پیراهن و شومیز لزوما مخصوص استایل رسمی نیست.

4

​پیراهن مردانه سفید ادموند

​پیراهن مردانه سفید ادموند

(ادامه دارد)

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>