Pieces and grains of ripe pomegranate

یلدا، شب میلاد خورشید

dc

سال‌ها و سال‌هاست که ایرانی‌ها شب آخر پاییز را با شب‌نشینی‌ها و مراسم‌های مختلف جشن می‌گیرند. این جشن هم مثل همه‌ی مراسم‌های ایرانی، ریشه در باورها و سنت‌های مردم ما دارد. نیاکان ما بر اساس تجربه‌ای که از کار روی زمین و رابطه با طبیعت داشتند، فهمیده بودند که روزهای آخر پاییز کوتاه‌ترین روزهای سال محسوب می‌شوند. برای آنها طولانی بودن روز به معنای کار بیشتر و افزایش روزی بود. پس با افزایش طول روزها که با زمستان آغاز می‌شود چرخه‌ی طبیعی به سمت رویش و باروری خواهدرفت. ایران به همین دلیل شب آخر پاییز را شب زایش خورشید و روز اول دی ماه را روزی می‌دانستند که مهر پروردگار به بندگانش افزون می‌شود. این‌طور بود که نام  شب آخر پاییز را یلدا گذاشتند؛ یلدا یعنی تولد و زایش.

در هر جای ایران یلدا با مراسم خاص و ویژه‌ای جشن گرفته می‌شود. با این همه میهمانی یلدا نقاط اشتراکی هم در جای‌جای کشورمان دارد. مثل خواندن شعرهایی از دیوان حافظ یا نقل داستان‌ها و افسانه‌های کهن ایرانی. خوردن میوه‌هایی مثل انار یا هندوانه و چیدن سفره‌ی شب یلدا با تنقلاتی مثل آجیل و شیرینی.

شاید خیلی از ما شنیده باشیم که در بسیاری از مناطق کشور به شب یلدا شب چله هم می‌گویند. چله دو موقعیت گاه‌شمارانه در سال دارد. یکی در تابستان و یکی در زمستان. حتماً شما هم بارها و بارها در مَثل‌ها و گفت‌و‌گوها شنیده‌اید که گرمای تابستان و سردی زمستان را با “چله‌‌ی تابستون” یا ” چله‌ی زمستون” توصیف کرده‌ باشند. امروزه شب چله در خیلی از اقوام نام دیگر شب ‌یلداست. آغاز چله‌ها و جشن‌هایی که در این شب‌ها برگزار می‌شود، یک سنت باستانی ایرانی بوده‌است. زنده نگه‌داشتن این سنت‌ در کنار بزرگ‌ترهای خانواده که به‌حتم داستان‌های دلپذیر و خاطراتی شنیدنی از این روزها دارند می‌تواند برای شما هم خاطرات دلچسبی بسازد که تا کهنسالی در یادتان بماند.

مجله مدیسه

او می‌خواهد دوست خوش سلیقه شما باشد و تجربه‌ی خوشایند و متمایزی از خرید اینترنتی برای شما به ارمغان آورد.

مطالب منتشر شده توسط این نویسنده

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>